




| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 200 pF |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 2.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Leakage Current | 1 µA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Unidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Working Voltage | 5.2 V |
| Max Power Dissipation | 260 W |
| Peak Pulse Current | 15 A |
| Number of Channels | 2 |
| Breakdown Voltage | 7.2 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Element Configuration | Common Anode |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.2 V |
| Clamping Voltage | 20 V |
| Peak Pulse Power | 260 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.4 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 5 mA |
| Schedule B | 8536300000 |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 200 pF |
| RoHS | Compliant |
Stock: 3452
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09341
Ext.Price$0.09341
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09341 | $0.09341 |
| 10 | $0.08331 | $0.83310 |
| 50 | $0.07430 | $3.71500 |
| 100 | $0.06570 | $6.57000 |
| 500 | $0.05810 | $29.05000 |
| 1000 | $0.05540 | $55.40000 |
| 3000 | $0.05282 | $158.46000 |
| 5000 | $0.04988 | $249.40000 |
